Juhlitaan Suomen Lions-liittoa ja YK:n päivää
Tänään on monta syytä juhlaan.🥳 Suomen Lions-liiton perustamisesta on kulunut tänään tasan 65 vuotta. Lionsklubit perustivat Suomen Lions-liiton kattojärjestöksi 24.10.1960 hoitamaan valtakunnallista yhteistyötä, maanlaajuisia kampanjoita ja tukemaan klubien toimintaa.
Tänään vietetään myös kansainvälistä YK:n päivää.🙌 Yhdistyneet Kansakunnat perustettiin vuonna 1945 tavoitteenaan luoda maailma, jossa ihmiset eläisivät tasavertaisina ja hyvinvoivina, ilman väkivallan ja sodan uhkaa.
Lions-järjestö on YK:n perustajajäsen ja sen talous- ja sosiaalineuvoston (ECOSOC) jäsen. Lions-järjestö ja YK ovat tehneet yhteistyötä maailmanrauhan ylläpitämiseksi jo toisen maailmansodan jälkeen, ja yhteistyö jatkuu edelleen.