Denna webbplats använder cookies

Denna webbplats använder cookies som är nödvändiga för operationen, liksom statistiska cookies som möjliggör utveckling av webbplatsen. Dessutom kan en del innehåll kräva godkännande av marknadsföringscookies. Läs mer om de cookies vi använder.

Denna webbplats använder cookies

Denna webbplats använder cookies som är nödvändiga för operationen, liksom statistiska cookies som möjliggör utveckling av webbplatsen. Dessutom kan en del innehåll kräva godkännande av marknadsföringscookies. Läs mer om de cookies vi använder.

Dina cookieinställningar har sparats.

Var beredd att ta ibruk den nya Lionportalen

Publicerat: , Kategori: Medlem

Den nya Lion Portal-plattformen kommer att tas i bruk i april - maj. I och med övergången kommer MyLion, MyLCI och Insights att tas ur bruk.

Gör dig redo för lanseringen av det nya medlemsregistreringssystemet Lion Portal. I samband med att det nya systemet tas i bruk kan avbrott förekomma, så det gäller att göra uppdateringar och kontrollera att klubbens uppgifter är up to date i MyLCI i god tid innan Lionportalen tas i bruk.

Även efter övergången till det nya systemet är det skäl att kontrollera att klubbens information är korrekt. Man säkerställer att det inhemska medlemsregistret är kompatibelt med Lion Portalen.

Stegvis ibruktagning för användare av Lion Account-kontot

Den planerade tidtabellen för ibruktagningen är 15 april - 13 maj*. Under den tiden kommer nuvarande Lion Account-kontoanvändare att få ett e-postmeddelande som bjuder in dem att använda den nya Lionportalen**. Det stegvisa genomförandet kommer att säkerställa att personal från den internationella organisationen är tillgänglig för att ge bästa möjliga stöd och ge en positiv första upplevelse.

Framtill 11 april: MyLion, MyLCI och Insights kommer att fungera som vanligt.

12 april och därefter: MyLion, MyLCI och Insights kan inte längre användas.

15 april - 13 maj: Inbjudan att använda den nya Lionportalen kommer att skickas via e-post till nuvarande Lion-kontoanvändare.

Obs: Användarrättigheterna ändras inte. Medlemmar som har användningsrätt, kan läsa medlemsinformation och använda andra nyckelfunktioner kan med andra ord göra detsamma i framtiden.

Efter den 13 maj: Alla medlemmar som försöker använda de tidigare digitala verktygen kommer automatiskt att omdirigeras till den nya Lionportalen.

*Datum kan ändras. Vårt främsta mål är att skapa en positiv upplevelse för lions och leos. Om det behövs längre tid för att säkerställa produktens optimala funktion, kan datumen ändras i enlighet med detta.

**Om du inte ser e-postmeddelandet i din vanliga inkorg, kontrollera all skräppost och skräppostmappar innan du kontaktar medlemssupporten.

Observera att den nya Lionportalen kräver en personlig, odelad e-post, och telefonnummer stöds inte längre som inloggningslösenord. Kom ihåg att kontrollera innan ändringen att alla tjänstemän har uppdaterade e-postadresser i MyLCI.

Information och resurser

Kom ihåg att besöka lionsclubs.org/portal-updates för att få den senaste informationen och resurserna, inklusive praktiska instruktionsvideor som hjälper dig att hitta den nya portalen efter att du mottagit din Lionportal-e-postinbjudan. Vi kommer också att hålla dig uppdaterad på Finlands lionförbunds hemsida och dela nödvändiga instruktioner om förändringen.

Läs mer om Lionportalen på den internationella organisationens hemsida >>