Denna webbplats använder cookies

Denna webbplats använder cookies som är nödvändiga för operationen, liksom statistiska cookies som möjliggör utveckling av webbplatsen. Dessutom kan en del innehåll kräva godkännande av marknadsföringscookies. Läs mer om de cookies vi använder.

Denna webbplats använder cookies

Denna webbplats använder cookies som är nödvändiga för operationen, liksom statistiska cookies som möjliggör utveckling av webbplatsen. Dessutom kan en del innehåll kräva godkännande av marknadsföringscookies. Läs mer om de cookies vi använder.

Dina cookieinställningar har sparats.

Förbättra sökmotorns synlighet på klubbens hemsida

Publicerat: , Kategori: Medlem

Sökmotoroptimering är en mycket vanlig utmaning oavsett webbplattform. Sökmotorer är ganska långsamma att indexera, särskilt nya sajter, och dessutom är konkurrensen om synlighet hård, så du måste göra en del arbete för att få synlighet.

Webbadressen bör se ut som namnet på föreningen så att adressen är lätt att hitta. Dessutom bör det noteras att den inte skall vara särskilt lång och svår att komma ihåg.

Tack vare ett samarbete mellan Finlands lionsförbund och Föreningsnyckeln erbjuds alla lionsklubbar prisvärda och lättanvända verktyg för att underhålla webbplatser med Föreningsnyckeln. I paketet ingår fri användning av föreningens egen domän (klubbnamn.lions.fi). Den första delen av adresserna XXX. lions.fi kan ändras kostnadsfritt via Företagsnyckelns kundtjänst, om någon anser att det är nödvändigt.

Föreningsnyckeln har sammanställt tips och instruktioner för sökmotoroptimering som du kan bekanta dig med på adressen https://ohjeet.yhdistysavain.fi/yleista/hakukoneoptimointi/. Ta också en titt på instruktionerna på Search Console i slutet av Företagsnyckelsidan. På så sätt kan du också påverka sökmotoroptimeringen.

En helt egen, tydlig och tillräckligt kort domän är bra, men det finns också mycket mer som kan göras för sökmotorns synlighet, och en egen eller en annorlunda domän hjälper nödvändigtvis inte. Om din egen domän kan du även få mer information på Företagsnyckelns hemsida på adressen https://ohjeet.yhdistysavain.fi/verkkotunnukset/ .

För mer information om Företagsnyckelns kundtjänst, mejla asiakaspalvelu@yhdistysavain.fi eller chatta på www.yhdistysavain.fi.