Denna webbplats använder cookies

Denna webbplats använder cookies som är nödvändiga för operationen, liksom statistiska cookies som möjliggör utveckling av webbplatsen. Dessutom kan en del innehåll kräva godkännande av marknadsföringscookies. Läs mer om de cookies vi använder.

Denna webbplats använder cookies

Denna webbplats använder cookies som är nödvändiga för operationen, liksom statistiska cookies som möjliggör utveckling av webbplatsen. Dessutom kan en del innehåll kräva godkännande av marknadsföringscookies. Läs mer om de cookies vi använder.

Dina cookieinställningar har sparats.

LION 1/23: KNACK-KNACK-KNACK!

Publicerat: , Kategori: Medlem

Ordförandeklubbslagen börjar redan höras. Åtminstone vår ekorre Erkku knackar redan med entusiasm, eftersom det bara är fem månader kvar till årsmötet. Programmen, evenemangen och dylikt börjar ta form. Kvar är bara en sista touch så att vi kan öppna registreringen kring mitten av februari.

Årsmöteskommittén utmanar nu alla lionsmedlemmar att delta och fatta viktiga beslut samt roa sig tillsammans. Det är också viktigt att bygga nya relationer över klubb- och distriktsgränserna. Endast genom samarbete kan vi få den finländska lionsideologin att lyfta igen. Vi har gjort allt vi kan för att göra mötesdagarna livliga och inspirerande. Det finns också läckerbitar för fritiden.

Lionsklubbarna beslutar på årsmötet

Även din klubb är ägare till Finlands Lionsförbund. Det är ägarens skyldighet att ta hand om sitt ägande. På föreningens årsmöte beslutar vi om ekonomin och verksamheten i vår gemensamma organisation. Besluten påverkar varje lionsklubb.

Det finns nästan 800 lionsklubbar i Finland. Av dem deltog 320 i årsmötet i Kouvola 2022. Så de allra flesta klubbar missade sin chans till inflytande!

Årsmötet är en plats där klubben kan påverka.

Som deltagare i Kouvola-mötet såg jag att de närvarande också utövade sin ägares rätt. Klubban slog i bordet också gällande mötesdeltagarnas förändringsförslag.

Årsmötet är en plats där en klubb inte bara kan påverka, utan också få insikt i vår gemensamma organisations mål och verksamhet.

Vi utmanar de finländska klubbarna

Vi utmanar alla klubbar i Finland att delta i beslutsfattandet gällande lionsförbundets angelägenheter i Esbo 9–11.6.2023.

Vi ber att de 320 klubbar som deltog i fjol tar på sig att utmana klubbarna i sitt distrikt att delta. De klubbar som tar med sig en klubb som var frånvarande från det senaste mötet kommer att märkas och de bästa kommer att belönas. Vi kommer också att ge distrikten information om de klubbar som deltog i mötet 2022.

Uppmuntra din klubb att skicka en representant

Uppmuntra till deltagande när din klubb fattar beslut om deltagande i årsmötet. Principen är att klubben betalar sina officiella representanters deltagarkostnader. Det är sant att många små klubbars ekonomi kan lägga hinder i vägen för detta. I det fallet är det viktigt att åtminstone en del av deltagarens utgifter betalas från klubbens gemensamma kassa.

Låt oss vända riktning och delta i stora skaror!

Vi ser alltså fram emot att höra både de tre inledande knackningarna med ordförandeklubban och mötets avslutande knackningar efter de goda besluten: KNACK- KNACK!