Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.

Tällä sivustolla käytetään evästeitä

Tämä sivusto hyödyntää toiminnan kannalta välttämättömiä evästeitä sekä sivuston kehittämisen mahdollistavia tilastointievästeitä. Joidenkin sisältöjen näyttäminen voi lisäksi edellyttää markkinointievästeiden hyväksymistä. Lue lisää käyttämistämme evästeistä.

Evästeasetuksesi on tallennettu.

Tallinnan leijonat kutsuvat joulumarkkinoille Viroon

Julkaistu: , Kategoria: Jäsenet

Viron ensimmäinen leijonaklubi eli Lions Club Tallinn Estonia I kutsuu kaikkia Suomen leijonia Tallinnan joulutorille.

Tallinnan lionsklubi on avannut jälleen glögimyyntikioskin Tallinnan joulumarkkinoille Raatihuoneen torille. Myyntituotot lahjoitetaan sijaiskotilasten opetukseen ja kouluttamiseen. Kioski on leijonien virallinen kokoontumispaikka torilla ja vieraina on usein ollut myös suomalaisia lioneita, joita klubi toivoo näkevänsä myös tänä vuonna.

Viime vuosina hyväntekeväisyysglögi on mahdollistanut pienten hankkeiden lisäksi Maarjan lastenkylän viimeisen talon sisustamisen, muun tukemisen ja kolmantena vuonna stipendin jakamisen sijaiskodeista yliopistoon päässeille nuorille. Klubin jäsenet käyvät vuorotellen torilla myymässä glögiä, piparkakkuja, hunajaa, manteleita ja kynttilöitä.

- Hyväntekeväisyydellä on keskeinen paikka jokaisen elämässä ja yritämme tehdä maailmasta paremman paikan huomiselle. Jokaisen klubin jäsenen panos joulumarkkinoille mahdollistaa sijaiskodeissa olevien nuorten tukemisen heidän elämämatkansa alussa ja heidän koulutuksessaan, kertoo Avo Anton, Lions Tallinn Eesti I:n perustajajäsen ja klubin joulumarkkinoiden koordinaattori.

Tämä on jo kolmas vuosi, kun leijonat jakavat stipendejä sijaiskotinuorille. Apurahansaajat valitaan sekä nuorten itsensä lähettämien ehdokkaiden että sijaiskotien suositusten perusteella.

LC Tallinn-Eesti I on ensimmäinen lionsklubi, joka perustettiin entisen Neuvostoliiton alueelle ja joka on rekisteröity kansainvälisen järjestön päämajaan Yhdysvalloissa. Tallinnan kaupungin RSN TK rekisteröi seuran 26.5.1989. Perustamisessa auttoivat Tallinnassa asuvat suomalaiset Helsingin ja Herttoniemen leijonat.

LC Tallinn Eesti I:n rekisteröinnin yhteydessä syntyi myös Lions D-120 Estonia. Näin luotiin Viron leijonaliikkeen perusta. Seuran perustajajäseniin kuuluu useita kuuluisia huippujohtajia kuten esimerkiksi Anti Oidsalu, Andres Liinat, Riho Sild ja Avo Anton.