|
Kummilapsiaktiviteetti Suomen ja Sri Lankan lionien välillä
Yleistä
Vuodesta 1986 ovat Suomen ja Sri Lankan lionit tehneet yhteistyötä auttaessaan varattomia lapsia heidän koulutuksessaan. Kuluneiden vuosien aikana on yli 2000 lasta saanut oman kumminsa Suomesta.
Kummilapseksi hyväksytään 5 - 12 -vuotias tyttö tai poika, jonka koulumenestys on lupaava. Yleensä nämä lapset ovat isästään orpoja, ja perheen toimeentulo on niukka. Sri lankalaiset lionsklubit ( 25 kpl ) täyttävät lapsesta hakemuskaavakkeen, jonka vahvistaa tämän projektin koordinaattori Sri Lankassa. Hakemukset lähetetään Suomeen yhdyshenkilölle, jona PDG Ossi Vuorinen on toiminut lähes alusta alkaen. Täältä kummilasta haluava saa mieleisensä tytön tai pojan hakupaperit ja kummisuhde voi alkaa.
Kummeina on lionsklubeja ja yksittäisiä lioneita ja heidän puolisoitaan, lionsjärjestön ulkopuolisia perheitä, työporukoita ym. Kummeja tarvitaan jatkuvasti lisää. Meillä on aina useita kymmeniä lasten hakemuksia odottamassa kummilapseksi pääsyä.
Maksut
Kummit maksavat koulutusrahansa kerran vuodessa Suomessa olevalle, vain kummilapsitoimintaa varten avatulle Suomen Lions-liiton kummilapsitilille FI17 1025 3000 2272 83. Sieltä maksut lähetetään yhteisenä pankkisiirtona sri lankalaisille lionsklubeille, kummilasten eritystileille, joilta klubien koordinaattorit ja rahastonhoitajat maksavat kuukausittain lasten koulutusavustukset.
Peruskoulun koululaisille maksetaan kuukausittain 10 € vastaava summa maan valuutassa (rupee). Lukiolaiselle summa on 15 € ja yliopistossa opiskelevalle 30 €.
Tämä meikäläisittäin vaatimaton summa takaa sen, että lapselle voidaan hankkia pakollinen koulupuku, koulutarvikkeita ja ravitsevaa ruokaa, tarvittaessa myös lääkkeitä yms.
Kummilapsitoiminnan hallinnollinen työ tehdään vapaaehtoisena lionstyönä ja sen ansiosta kummin maksama koulutusavustus siirretään lyhentämättömänä kummilapselle. Väistämättömien pankki-, postitus-, valokuvaus-, ym. kulujen kattamiseksi kummeilta peritään 10 € vuodessa.
Lapsien saama kummiraha on merkittävä lisä köyhissä perheissä, joiden kuukausitulot voivat olla vain 10 - 30 €.
Toiminta
Vuotuisella yksityisellä Sri Lankan matkalla Ossi Vuorinen tarkastaa avustajiensa kanssa kaikkien klubien kummilapsitilit ja maksutapahtumat ja vastaanottaa kummeille lähetettävät kuitit. Matkansa aikana Vuoriset tapaavat lähes kaikki kummilapset. Lapset valokuvataan ja heiltä saadaan vuosiraportit, jotka sitten Suomessa lähetetään lasten kummeille.
Kummilapset kutsutaan klubeittain lastenjuhlaan, johon he ovat itse valmistaneet ohjelman, tanssia, laulua ja puheita. Heille annetaan erilaisia koulutarvikkeita sisältävä lahjakassi. Jokaista haastatellaan henkilökohtaisesti ja lopuksi valokuvataan. Lapsen vuosiraportti, maksukuitti ja valokuvat postitetaan kummille matkan jälkeen Suomesta.
On ollut ilo havaita, että vuosi vuodelta yhä useammat kummit ovat tehneet matkan Sri Lankaan omaa kummilastaan tapaamaan. Vierailu kummilapsen kotona antaa parhaan kuvan olosuhteiden erilaisuudesta. Nämä tapaamiset ovat molemmille osapuolille ikimuistoinen elämys.
Yhteydenpito kummilapsen kanssa
Kummit voivat, ja toivon mukaan myös pitävät henkilökohtaisesti yhteyttä kummilapseensa. Kirjeet ja postikortit ovat mieluisaa postia. Osoitetiedot löytyvät lapsen hakemuspapereista. Lapsille kaukainen kummi on erittäin tärkeä henkilö, useissa tapauksissa isän ja / tai äidin menettänyt lapsi saa kummista uuden isän / äidin. Tunne siitä, että on joku, joka välittää ja pitää huolen, antaa näille lapsille turvallisuuden tunteen ja auttaa elämässä eteen päin.
Tiedon kulku
Nykyään useimmat uudet kumit tulevat mukaan kuultuaan asiasta ystäviltään. Tämä lienee merkki siitä, että tällainen suora ruohonjuuritason auttaminen sopii meille suomalaisille.
Kummilapsitoiminnasta saatu palaute on ollut positiivista.
Lisätietoja toiminnasta
Lisätietoja puhelimitse ja sähköpostitse antavat sivun lopussa mainitut yhteyshenkilöt.
Toivomme, että lämpenitte ajatukselle ja päätitte ottaa yhden kummia odottavan tytön tai pojan omaksi kummilapseksenne tai miksi ei useammankin?
Yhteyshenkilöt odottavat yhteydenottoanne.
KOULUTUSAVUSTUS ON PARASTA MAHDOLLISTA KEHITYSAPUTYÖTÄ
LAPSET ODOTTAVAT TUKEAMME!
Yhteyshenkilöt
· PDG Ossi Vuorinen, puh./fax (02) 436 7125, matkapuh. 0400 559627
· ossi.vuorinen@lions.fi
· Lion Eero Arvo, puh. (05) 344 8100, matkapuh. 040 551 0844
· eero.arvo@lions.fi
Lion Leena Marvola-Sine, puh. 050 3845507
leena.marvola-sine@lions.fi
Lion Pirjo Puoskari, puh. 045 6767076
pirjo.puoskari@lions.fi
|