Lions Clubin toiminta yleensä

Toimintamme perustuu klubin kansainvälisiin sääntöihin, jonka periaatteet ja tavoitteet on tarkasti määritelty. Pääsääntöisesti klubin toiminta on kuitenkin käytännössä jokaisen klubin vapaasti valittavana huomioiden kuitenkin säännöt, joista mainittakoon, että klubin tilaisuuksissa voidaan vapaasti keskustella kaikista yleisesti kiinnostavista asioista, ei kuitenkaan väittelyyn puoluepolitiikasta eikä uskonnosta. Kolarin klubin toiminta koostuu virallisiin hallinnollisiin kokouksiin ( kuukausikokoukset, hallituksen kokoukset, toimikuntakokoukset) ja aktiviteettitoimintaan.

Aktiviteettitoiminta

Kolarin Lions Club järjestää vuosittain muun muassa seuraavia aktiviteettejä:

  • osallistutaan sotainvalidikeräyksiin kyyditsemällä sotilaspoikia, jotka suorittavat varsinaisen keräyksen

  • vanhusten kirkkopyhäkuljetusten hoitaminen

  • osallistutaan tarvittaessa mm. vanhusten ja yhteisöjen kiinteistöjen ja kalusteiden korjaustalkoisiin

  • myydään yrityksille joulun alla joulukuusia pystytyksineen ja pois viedään kuuset joulun jälkeen

  • järjestetään arvauskilpailu uuden vuoden yön säätilasta Iso Ylläksellä

  • osallistutaan tarvittaessa muihinkin yhteisiin aktiviteetteihin muiden yhteisöjen kanssa mm. sankarihaudoilla seppelien laskuun kaatuneiden muistopäivänä ja itsenäisyyspäivänä

  • vuoden 2006 alusta alkaen osallistutaan Punainen sulka -keräykseen joka kestää vuoden loppuun saakka. Varsinainen kampanja sijoittuu lokakuulle 2006. Keräyskohde on lasten ja nuorten hyvinvointi. Tavoitteena on kerätä 1 euro kansalaista kohden

Varojen keräys

Kolarin Lions Clubin säännöissä on tarkat ohjeet varojen keräyksestä. Hallintomenot, joilla kustannetaan kuukausikokouksista ja muihin piiri- ja valtakunnallisiin kokouksiin osallistuminen sekä valtakunnan ja kansainväliset jäsenmaksut suoritetaan jäseniltä perimillä jäsenmaksuilla. Aktiviteeteistä saadut tulot (joulukuusien myynti, arpojen myynti, mahdolliset jäänlähtöveikkaukset jne...) käytetään erilaisten avustusten ja lahjotusten myöntämisiin, joista esimerkkejä seuraavassa:

Lahjoitukset ja avustukset nuorisotoimintaan

Vuonna 2005 Kolarin Lions Club on myöntänyt hakemuksesta lahjoituksia ja avustuksia seuraaviin kohteisiin:

Nuorten valmennukseen ja harrastuksiin avustusta

  • 4H kerho 250 euroa

  • Ylläs Partio 250 euroa

  • Kolarin vpk, nuoriso-osasto 250 euroa

  • Sieppijärven vpk, nuoriso-osasto 250 euroa

  • Kolarin ala-aste, jumppasirkus 250 euroa

Kouluille

  • yläasteen ja lukion päättäville stipendejä 500 euroa .

Lisäksi avustettiin Kolarin Lions Clubin kummipoika Pradeep Kumara de Silva/Sri Lanka 125 eurolla, jolla tuetaan hänen koulun käyntiään

Yhteenveto Kolarin Lions Clubin toiminasta

Tärkeän tukiryhmän muodostavat myös klubiveljien elämänkumppanit, jotka joutuvat useasti ”luovuttamaan” oman klubiveljen aktiviteettitehtäviin silloinkin, kun puolison työpanosta kiireemmin tarvittaisiin myös kotona. On myös merkille pantavaa, että palveluaktiviteettista, olipa se työaktiviteettiä tai autolla kuljetusaktiviteettiä, johon klubiveli osallistuu, koituu toteuttajalle suoranaista kulua, jota ei korvata. Klubiin tuleva jäsen tietää ennen lopullista kutsun hyväksymistä, täyttääkö hän ne kriteerit, jotka jäseneltä vaaditaan ja onko hän valmis tekemään pyyteetöntä työtä kansainvälisen avustusjärjestyksen tavoitteiden toteuttamiseksi. Näihin sääntöihin kuuluu, että klubiin ei voi ilmoittautua noin vain, vaan siihen kutsutaan.


kolari[at]lions.fi
Webmaster Vesa Pellikka