AKTIVITEETIT
 
Klubimme kerää erilaisten aktiviteettien ja tapahtumien järjestämisen kautta varoja, jotka sitten lyhentämättöminä jaetaan stipendien/lahjoitusten muodossa:
  • vammais-
  • nuoriso-
  • urheilu-
  • invalidi-
  • veteraani-
  • tms. järjestöille/seuroille
  • sekä koululaisille/opiskelijoille stipendeinä/ vaihto-oppilasavustuksina.
 Lahjoitusten jako tapahtuu yleensä keväällä, toukokuussa,
kun kaikkien aktiviteettien tuotot ovat lopullisesti selvillä.
 
 
Toiminnan alusta saakka Lions Club Keuruun tärkein aktiviteetti ja varainhankintamuoto on ollut :
  • Keuruun Joulu-lehden toimittaminen ja markkinointi.
  • Ensimmäisenä vuonna lehti tuotti noin 4.000,00 mk ja viimeisimmän eli viime jouluksi ilmestyneen neljännenkymmenennen (40) muodostunee noin 7000,00 euroksi. (lopullinen tulos selviää helmikuun aikana, kun kaikki myyntitilitykset on palautettu).
  • Kaikkiaan on Keuruun Joulun avulla kerätty klubin aktiviteetti/lahjoitusrahastoon nykyrahaksi arvioituna noin 220.000,00 euroa.
 
 Muita rahankeräysaktitiviteettejä klubillamme on ollut mm:
  • metsänistutus/raivaus,
  • joululyhteet,
  • joulukortit,
  • aurauskepit,
  • musiikkikasetti Keuruu Soi I,
  • Vapunaaton kraananaukaisutilaisuus
  • ym. Valtakunnallisiin Lions-järjestön varainkeräyksiin,
  • Operaatio Punaiseen Sulkaan on osallistuttu kolmasti
  • ja Operaatio Punaiseen Sydämeen kerran.
  • Ns. avustavina aktiviteetteinä on menneinä vuosina ollut vanhainkodin vanhusten kirkkokyyditysten ja kahvitusten järjestäminen Pyhäinpäivänä.
  • Vammaisille on järjestetty retkiä
  • ja lastenkodin lapsille pikkujouluja takavuosina.
  • Lion-palvelupäivän aktiviteettina on pilkottu klapuja vanhuksille ja pidetty asunnonkorjaustalkoita.
  • Koululaisten kirjoituskilpailu on järjestetty kahdesti, viimeksi itsenäisen Suomen 70-vuotisjuhlapäivän kunniaksi, jolloin lähes tuhat peruskoululaista osallistui kilpailuun.