Kuukausitapaamisten mielenkiintoisuutta ja puoleensa vetävyyttä lisättävä

Piirin 107-A vuosikokous pidettiin Somerolla 27.4.2013.

IMG 0710 400Kokouksen juhlapuhujaksi oli saapunut Suomen Lions-liiton puheenjohtaja Seppo Söderholm.

Lue lisää...

 

Piirin 107-A piiri- ja vuosikokous, sekä vuosijuhla 27.4.2013

Piirin 107-A piiri- ja vuosikokous, sekä vuosijuhla järjestettiin tällä kertaa Somerolla, Kiiruun koululla.

IMG 0853 400Piirihallituksen kokous alkoi klo 9.00 ja piirin vuosikokous klo 10.30. Samaan aikaan käynnistyi myös kutsuvieras- PDG- ja puoliso-ohjelma, jossa kaksi linja-autoa suuntasi Leijonien kartanokierrokselle.

Lue lisää...

 

LC Turku-Aninkainen – saaristolaismarkkinoilla 19-21.4.2013

Turun saaristolaismarkkinat järjestettiin Turussa Aurajoen rannalla 19-21.4.2013.

P1040747 400Vaikka sään haltija ei ensimmäisenä päivänä suosinut, arvioitiin markkinoiden kävijämääräksi 60 000 – 70 000 markkinavierasta.

Lue lisää...

 

Lions SM Golf Meri-Teijossa

LC Perniö järjestää Lions-liiton SM Golf -kilpailun Meri-Teijo Golfin kentällä 6.-7.7.2013

Meri-Teijo Golf kuvaTarjolla on monia eri pelimuotoja ja sarjoja. Ilmoittautuminen 31.5.2013 mennessä. Mukaan mahtuu 110 pelaajaa ilmoittautumisjärjestyksessä. Sarjojen kolme parasta palkitaan, joukkue- ja erikoissarjoissa omat palkinnot. Myös majoitusvaihtoehtoja löytyy paikan päältä.

> Lisätietoja kilpailukutsussa.

Tervetuloa!

LC Perniö

 

Äitienpäivän juhla

LC Turku/Pohjola järjestää äitienpäiväjuhlan Turun tuomiokirkossa 12.5.2013

Äitienpäivä tuomiokirkossaJuhla alkaa klo 14.00 ja on jo neljäs peräkkäinen. Tapahtumaan kutsutaan 6-8 ansioitunutta äitiä, jotka on löydetty erilaisten kohderyhmien kautta saatujen tietojen perusteella. Äitien esittelyn ja palkitsemisen lisäksi ohjelmaan kuuluu mm. urku- ja kuoromusiikkia sekä sairaalapastori Harri Heinosen Sana Äideille. Kaupungin tervehdyksen tuo kaupunginjohtaja Aleksi Randell. Ohjelman hinta on 5,00 €.

Tervetuloa!

 

LC Turku/Pansio - muistotilaisuus 25.4.2013

Puoli vuosisataa lionismia Turun Pansiossa

P1040760 400Runsaat puoli vuosisataa sitten, 11.4.1962, Turun Laivastoaseman Meriupseerikerholla perustettiin Lions-klubi, LC Turku/Pansio.

Lue lisää...

 

Elämysilta Turun Metsämäessä 12.4.2013

Kolme A-piirin LC-klubia järjestivät Turun Raviradalla ”Leijonaravit”.

IMG 9947 420Perjantaina 12.4.2013 järjestettiin Turun Metsämäen raviradalla elämysilta, jossa lioneilla oli mahdollisuus tutustua ravikilpailun jännittävään maailmaan!

Lue lisää...

 

Kevään koulutukset uusille virkailijoille

Tietoa ja taitoa tarjolla - käytä hyväksesi piirin tarjoamat koulutukset

KoulutusPresidenttiputkessa oleville järjestetään kaksiosainen Leijonaseminaari. Samansisältöinen ensimmäinen osa kahdella paikkakunnalla. Tehtäväkohtaiset koulutukset, jotka yleensä on pidetty piirin vuosikokouksen yhteydessä, on siirretty pidettäviksi toukokuussa. Ilmoittaudu viimeistään 6.5.2013 Bo Lindbergille!

Tarkemmat tiedot:

>> Koulutusesite

 

LC Turku/Suikkila - lahjoitus palvelutalolle

LC Turku/Suikkilan aktiviteetti palvelutalon asukkaille

LC TurkuSuikkila TVluovutus 420LC Turku/Suikkilan kokouspaikka on ravintola ”Sininen hetki” Suikkilan kaupunginosan naapurostossa sijaitsevassa Kansallisessa palvelutalossa.

Lue lisää...

 

Äitienpäiväviikon palveluaktiviteetti

Me Palvelemme!

Lions-liiton uusin valtakunnallinen palveluaktiviteetti on toukokuussa viikolla 19 toteutettava Äitienpäiväviikon tapahtuma. Tarkoitus on siis, että Äitienpäivää edeltävällä viikolla (6.-10.5.) tuotetaan iloa vanhuksille ja senioreille toteuttamalla erilaisia tapahtumia tai palvelutempauksia. Ajatuksena on toteuttaa tapahtumat ennen Äitienpäivää, esimerkiksi viikkoon osavana Helatorstaina (9.5.).

Jos ette vielä ole päättäneet tapahtumasta tai palvelukampanjasta, niin ota asia keskusteluun maaliskuun kokouksessa ja ilmoita minulle maaliskuun loppuun mennessä ( Sähköpostiosoite on suojattu roskapostiohjelmia vastaan, Javascript-tuen tulee olla päällä nähdäksesi osoitteen ) mitä ja missä klubisi palveluaktiviteetin toteuttaa. Muista kertoa myös tiedotusvälineille aktiviteetistänne! Palvelun iloa!

Äitienpäiväviikon palveluaktiviteetti 2013 Linkki .

Morsdagsveckans serviceaktivitet 2013 Link .

Tommi Virtanen
1.VDG
Äitienpäiväviikon palveluaktiviteetin yhteyshenkilö

 

 

Piirikuvernöörin tiedote 9 - 2012 / 2013 maaliskuu

lionlogo 2c 100in a world of serviceHyvät klubien presidentit, Lionit, puolisot, Leot, PCC:t ja PDG:t

Olette saaneet kutsun A-piirimme vuosikokoukseen ja vuosijuhlaan 27.4.2013. Tilaisuuden juhlavuutta lisää arvovaltaisten kutsuvieraiden saapuminen juhlaan. Tämän vuoden juhla sisältää myös ARS- ja MJF-Juhlaosuuden. Pyydän Teitä tekemään ilmoittautumisenne huolellisesti ohjeiden mukaan 15.4.2013 mennessä, jotta järjestelyt ja tarjoilu saadaan sujumaan joustavasti. TERVETULOA KAIKKI A- PIIRIN LEIJONAT JA PUOLISOT SOMEROLLE!

Lue lisää...

 

Liiton tiedotteet

  • Heinolan vuosikokoukseen voi vielä ilmoittautua paikan päällä

    PinssiLionsHeinola13Ennakkoilmoittautuminen vuosikokoukseen on päättynyt, mutta voit vielä jälki-ilmoittautua paikan päällä vuosikokouksen infopisteessä, joka sijaitsee Scandic hotellin aulassa. Infopisteestä voit ostaa valitsemasi kokouspassin, joka sisältää erilaisia palveluita, ruokailut ja iltajuhlat passin sisällön mukaan.

    Infopisteessä myydään myös kokouspassia joka sisältää rekisteröitymismaksun (30 €). Passi sisältää osallistumisen virallisiin vuosikokoustapahtumiin mutta ei muita palveluita, ruokailuja tai iltajuhlia. Paikan päällä myydään myös erillisiä lippuja perjantain ja lauantain iltajuhliin varaustilanteen mukaan.

    Paikan päällä ostetut passit ja palvelut maksetaan käteisellä tai pankki-/luottokortilla Vierumäen myyntipisteeseen. Jos klubisi maksaa osallistumisesi, voit jälkikäteen laskuttaa klubiasi. Jokaisen vuosikokousviikonloppuun osallistuvan on rekisteröidyttävä, myös seuralaisen. Rekisteröityminen tapahtuu lunastamalla joku edellä mainituista passeista.

    Lue lisää vuosikokouksen sivuilta.

  • Lions-klubien äitienpäivätempaus näkyi television PS-ohjelmassa

    PS aitienpaivatempaus 08052013
    Suomen Lions-klubit tempaisivat toukokuussa äitienpäivän merkeissä. Lähes kolmesataa klubia tuotti äideille iloa ja hyvää mieltä eri puolilla maata. Tempaus näkyi myös YLE1:n PS-ohjelmassa 8.5.2013.

    Ohjelman päävieraana oli laulaja Katri Helena, jonka 50-vuotisjuhlakiertue alkoi seuraavana päivänä Kiteeltä. Alueen Lions-klubit ovat osallistuneet Kiteen Jäähallissa pidettävän konsertin valmisteluun, ja äitienpäivän merkeissä sata äitiä kustannettiin ja kuljettiin konserttiin.

    Äitienpäiväviikon palvelutapahtumien lähettiläänä oli Tampereen Työväen teatterin näyttelijä ja mm. television "Kovaa maata"-sarjasta tuttu Maija-Liisa Majanlahti.

    Äitienpäivän kunniaksi Majanlahti ilahdutti senioreita Tampereella Peurankallion palvelutalossa yhdessä Tampere/Wivi Lönn -klubin jäsenten kanssa. Mukana tempauksessa oli myös Suomen Lions-liiton pääsihteeri Maarit Kuikka.

    Omaa Lions-klubin jäsenyyttään PS-ohjelmassa perusteli LC Tampere/Wivi Lönn -klubin jäsen Satu Harju.

    Ohjelma on katsottavissa YLE Areenassa 8.6.2013 asti täällä.

  • E-piiriin perustettiin huhtikuussa LC Sastamala/Annastuuna

    LC Sastamala Annastuuna
    Annastuuna-nimi juontaa juurensa 1800-luvalla Sastamalassa asuneesta tarinankertojasta Annastuuna Korkeemäestä. "Halusimme nimen, joka liittyisi jollain tavalla Sastamalan kirjapääkaupunkiuteen. Melko nopeasti esille nousi Annastuuna Korkeemäen nimi. Kun selvittelimme hänen historiaansa selvisi, että hän on ollut todella vahva nainen, joka jäi nuorena leskeksi. Annastuuna vaikutti sopivalta esikuvalta klubille."

    Kuvassa piirikuvernööri Tapani Matintalo klubin perustajajäsenten kanssa.

  • LC Kuopio/Siskotyttö on K-piirin tuorein klubi

    LC Kuopio Siskotytto
    Perustava kokous pidettiin Kuopion Klubilla. Kuvassa vasemmalla ensimmäinen varapiirikuvernööri Onni Piippo, oikealla piirikuvernööri Martti Törrönen. Eturivissä ensimmäisenä oikealta lohkon puheenjohtaja Pirjo Tarvainen ja kolmantena oikealta uuden klubin presidentti Riitta Lyytinen.

  • LC Joensuu/Justiina on H-piirin viides naisklubi


    LC Joensuu Justiina

    8.4.2013 perustettiin Joensuussa H-piiriin 55. klubi ja siten piirin 5. naisklubi. Nimekseen klubi sai LC Joensuu/Justiina. Justiina-nimen koetaan kuvastavan toimeliaisuutta, naisenergiaa, päättäväisyyttä ja ehkäpä pientä huumorinpilkettäkin. Sointuu lisäksi Joensuu-sanan kanssa. Perustamiskokous pidettiin historiallisessa Linnunniemen huvilassa (virallisesti Linnunniemen osaamiskartanossa) Pyhäselän rannalla ja perustajajoukon määräksi todettiin 22.

    Kuvassa Justiinan kaulin kädessä on klubipresidentti Riikka Vatanen. Lisäksi portaikon sivussa lohkon puheenjohtaja Helena Sihvola, piirikuvernööri Pekka K. Vatanen, piirin jäsenjohtaja ja opaslion Pentti Päivinen ja polvistunut herra on kummiklubi LC Tuupovaaran presidentti Jari Hellämäki. Kuvan otti kummiklubin 1. varapresidentti Raimo Kilpiä.

Liiton jäsenkeskuksen tiedotteet

  • Kuka päättää Lions-liitossa?

    Soderholm Seppo11 pieniLions-liitossa on keväällä ja kesällä tärkeitä kokouksia. Klubeissa pidetään vaalikokous ja piirissä sekä liitossa vuosikokous.

    Liiton vuosikokouksessa valitaan puheenjohtaja, varapuheenjohtaja ja piirikuvernöörit, jotka ovat liiton ylimpiä luottamushenkilöitä. Vuosikokous päättää myös tulevasta toiminta- ja taloussuunnitelmasta sekä hyväksyy edellisen kauden tilinpäätöksen.

    Lue lisää Puheenjohtajan blogista.

  • Onko Lions-toiminta uudistunut?

    Onko Lions-toiminta uudistunut, kyseltiin koko maaliskuinen lauantaipäivä 23.3.2013 Lahdessa. Yksiselitteistä vastausta ei saatu, vaikka ratkaisua koetettiin etsiä omin voimin ja myös vierailevan luennoitsijan avustuksella.

    Koko artikkelin ja seminaarin materiaalit löydät täältä.

  • Verotusohje klubeille

    Klubien tuloverotusta ja alv-käytäntöjä koskeva raportti on valmis ja se löytyy Tietoluolasta Ohjeita-valikosta.

    Voit avata sen myös tästä (.pdf)

  • Me palvelemme - Vi hjälper

    Kansainvälisen järjestömme tunnuslause "We serve - Me palvelemme" on pitkään virallisesti käännetty ruotsiksi "Vi tjäna". Päämajassa on kuitenkin siirrytty käyttämään modernimpaa ilmaisua "Vi hjälper". Suomen Lions-liitto ry seuraa tätä kehitystä ja alkaa tästä eteenpäin käyttää käännöstä "Vi hjälper".

  • Kansainvälinen rauhanjulistekilpailu ja Näkövammaisten esseekilpailu ovat ratkenneet

    Onneksi olkoon Rauhanjulistekilpailun voittajalle: Jenny Park, 13, jonka sponsorina toimi Northridge lionsklubi Kaliforniassa ja Esseekilpailun voittajalle: Maura Loberg, 11, jota sponsoroi Wayne lionsklubi Nebraskassa. Molemmat voittajat on kutsuttu osallistumaan vuosikongressiin Hampurissa.

Päämajan tiedotteet

Kielen valinta
Finnish (Suomi)
Klubitapahtumat

24.05.2013
Loimijokisoutu - LC Ypäjä

26.05.2013 09:00 - 16:00
Lions Golf 2013

Liikunta ja urheilu

26.05.2013 09:00 - 16:00
Lions Golf 2013

06.07.2013 - 07.07.2013
SM Golf, LC Perniö

Linkit

Jasenrekisteri

Arne_Ritari_-linkki

2013-05-06 Nuorisoleiri Loimaa

Suomi_johtoon_palkki

Jalopeura-linkki

Facebook
Mainospalkki